Ці зміни, спрямовані на вдосконалення та узгодження постанови Кабінету Міністрів України №1092 від 27.09.2022 року (далі - “Постанова №1092”) з оновленими положеннями Митного кодексу України (відповідно до Закону України №3926-IX від 22.08.2024). Ознайомтесь з нашим попереднім оглядом.
Основні зміни, передбачені в Постанові №1092, серед іншого включають:
1. Впровадження нових форм заяв про надання авторизацій: для поміщення товарів в окремі митні режими, на відкриття та експлуатацію митного складу, складу тимчасового зберігання та на провадження митної брокерської діяльності.
2. Розширення кількості заяв про надання авторизацій на застосування спрощень: на кожне окреме спрощення передбачено подання окремої заяви.
3. Впровадження форми опитувальника, що буде подаватися для підтвердження відповідності умові зберігання документів та ведення облікових записів (ст. 73-3 Митного кодексу України).
4. В частині заповнення анкети самооцінки, а також в алгоритмі оцінки, що проводиться митними органами, доповнено та уточнено окремі положення, зокрема:
- розширені вимоги щодо процедури відслідковування діючих санкцій, які відтепер передбачають (і) перевірку контрагентів як на етапі укладання договорів, так і періодичну перевірку діючих контрагентів, (іі) необхідність визначення осіб, відповідальних за перевірку контрагентів та чіткий порядок їх дій у разі виявлення санкцій;
- деталізовані варіанти забезпечення обміну інформацією між системою обліку підприємства та системою для митних цілей: шляхом інтеграції або забезпечення перехресних звірянь;
- система внутрішнього контролю має охоплювати контроль за діяльністю щодо логістики на заміну ведення комерційної та транспортної документації;
- деталізовані вимоги щодо контролю за повнотою заходів, які здійснюються залученими митними брокерами, а також розподілу відповідальності у випадку негативних наслідків з питань правильності визначення класифікації товарів згідно з УКТЗЕД та митної вартості товарів;
- деталізовані вимоги щодо наявності процедур з підготовки документів до передавання їх на архівне зберігання та їх подальше зберігання (для документів у паперовій формі);
- впроваджені вимоги щодо документування процедури своєчасного отримання, перевірки наявності та надання дозвільної документації;
- впроваджені вимоги визначення розпорядчим документом (наприклад, в обліковій політиці) способів обробки облікової інформації на підприємстві (зокрема, паперова, із застосуванням інформаційних систем).
- в частині питань ланцюга постачання (товарні потоки) дискусійне поняття “запаси” замінено на загальне - “товари”, а також передбачено вимогу відображення товарів в розрізі різних митних статусів під час відвантаження.
5. Зміна підходу до оцінки фінансового стану підприємств, відповідно до якого фактичні значення коефіцієнтів за 3 попередні роки та поточний рік переводяться у бали від 0 (найгірше) до 5 (найкраще) та розраховується інтегральний показник, який визначає клас фінансового стану підприємства - від А (дуже добрий) до F (дуже поганий) на кожну звітну дату. Також береться до уваги тренд таких показників.
6. Розширення можливості отримання авторизації АЕО для підприємств, клас фінансового стану яких відноситься до D або Е, за наявності:
- плану фінансового оздоровлення;
- консолідованої звітності групи та гарантійного листа материнської компанії або кінцевого бенефіціара (контролера) підприємства (лише для класу Е).
PwC в Україні продовжує відстежувати зміни в митному законодавстві та готова надати необхідну підтримку.